Byl Mezinárodní den žen za komunismu skutečně svátkem žen?

08.03.2015

Za komunismu se oslavy MDŽ odehrávaly zautomatizovaně jako lidová slavnost spojená s popíjením mužů a obdarováváním žen karafiáty a bonboniérami. Prezident Gustav Husák zval delegace pracujících žen k sobě na Hrad, aby jim oficiálně poblahopřál. Československá televize vysílala zábavní pořady, v nichž nechyběly gratulace významných zpěváků, herců i zástupců KSČ. Vystupovali v nich chlapci, kteří ženám a matkám odříkávali naučená přání. Známé osobnosti recitovaly básně Jaroslava Seiferta či Vladislava Vančury a svůj vzkaz ženám přidal prostřednictvím televize i kosmonaut Vladimír Remek z paluby kosmické lodi Vostok.


V podnicích se konaly velkolepé oslavy, stoly se prohýbaly pod šunkovými chlebíčky s vlašským salátem (za 2 Kčs), ve sklenkách se perlilo (zteplalé) víno socialistické provenience (za 8 Kčs), jako dezert káva turek (za 3 Kčs) a šlehačkový dortík (do 10 Kčs). Ženy dostávaly od „rohatých“, tedy místních odborů ROH, nejen typické rudé karafiáty, bonboniery či perníková srdce, ale také šátky, froté ručníky, mýdlové kazety či lázeňské pohárky. Děti ve školách či pionýrských oddílech vyráběly maminkám přáníčka.

Kapitolou samo o sobě pak byla kulturní vložka každé podnikové oslavy. Malí pionýři recitovali klasické verše z pera představitele budovatelské poezie Michala Sedloně z padesátých let opěvující ženu coby budovatelku:


Parfémem pleť nevoní si,
Neobléká drahé róby,
Statné děvče v kombinéze,
Hrdinkou je naší doby.
Její stroj nás k zítřku veze,
Z políček se stanou lány,
Jednou zorá všechny meze,
I ty, co jsou mezi námi.


Ve skutečnosti byl v únoru 1948 v Československu zaveden program plné zaměstnanosti, který měl rozbít dosavadní rozdělení rolí muže živitele a ženy v domácnosti. Měl dokázat, že žena může být muži plně rovnoprávná. Platy přitom byly nastaveny tak, aby domácnost nemohla vyjít jen s jedním platem. Takže zatímco se mužům ulevilo, neb na domácnost už vydělávali oba, ženám přibyla k péči o domácnost a děti ještě povinnost pracovní. Muži nebyli zvyklí ženám pomáhat v domácnosti, bylo velkou výjimkou, když šel děti do školky vyzvednout muž. V 60. letech měly matky pouze 4-měsíční mateřskou dovolenou – pokud kojily, měly povoleno se dvakrát na 15 minut vzdálit z pracoviště a nakojit dítě umístěné v závodních jeslích. V 70. letech režim naopak mateřskou prodloužil a začal poskytovat zvýhodněné manželské půjčky, které během dalšího desetiletí zdvojnásobily porodnost v Československu (generace tvz. „Husákových dětí“).


Zatímco tedy MDŽ oficiálně opěvoval ženu, znamenal de facto větší mejdan na pracovišti, z něhož se muži domů vraceli až nad ránem, často ve značně podroušeném stavu.


Atmosféru MDŽ krásně připomíná Retro magazín České televize. Kdo si chce prozkoušet své znalosti o MDŽ, test najde zde.


Zpět na výpis


Wi-fi zdarma
Parkování u objektu
Sociální zařízení
Děti vítány
Domácí mazlíčci zakázáni
Bez stravování
Zákaz kouření